היתר אשה נוספת - הראשל"צ יצחק יוסף והמוהרא"ש שיק זצ"ל.

עוד מהרב יצחק יוסף

נושא אשה שנייה בדורנו

עוד בנושא…

גבי גזית

צביעות: גבי גזית שפרש מתפקידו כשדרן עקב תלונות על הטרדה מינית, מאשים את הרב סופר ב"זלזול בכבוד האישה והדרת נשים", ומקבל ממנו מענה מוחץ על האינטרס הנשי בעד ריבוי נשים.

לראיון המלא

סקר

הייתם רוצים עוד אישה?

הצגת תוצאות

Loading ... Loading ...

תוצאות הסקר!

למעלה מ 60% מקרב הגברים ו 35% מקרב הנשים בעד

הכי נצפים היום

הבית היהודי השלם

ה"יעב"ץ" ,רבי יעקב ישראל עמדן

פורסם ב: יום שלישי 19 פברואר ,2013

ה"יעב"ץ" ,רבי יעקב ישראל עמדן ה"יעב"ץ" ,רבי יעקב ישראל עמדן , מגדולי רבני גרמניה.

נודע בקיצור בכינוי – יעב"ץ, באחת מתשובותיו(שו"ת שאילת יעב"ץ חלק ב סימן טו):על הנזק שגורם איסור הפוליגמיה ליהדות. וזה תוכן דברי:

ו כל מה שרבינו גרשום אסר הוא רק מפני חילול ה' בין הגויים מפני שאצל הנוצרים זה היה נחשב לדבר אסור וטמא.

לדבריו התועלות הגדולות שיצאו מביטול החרם:

א, יהיו הרבה פחות הרהורי עבירה וכו' .
ב. יהיו יותר ילדים לעם היהודי המועט. " וכך כתב בשו"ת שאילת יעב"ץ :אין אומה ראויה להרבות בנשים אלא האומה הקדושה. לפיכך התירה התורה אותן לאיש הישראלי היעב"ץ התנגד עקרונית לחרם דרבנו גרשום וראה בו תקנה זמנית ומקומית וכניעה לחוקי הגויים (שו"ת שאילת יעב"ץ חלק ב סימן טו): "מלבד שלא נתפשטה גזרתו בכל הארצות ולא נתקבלה בכל ישראל, כי בארצות המערב והמזרח לא חלה כלל רק במדינת אשכנז לבדה וזה מפני חמת המציק שאינן מתירין לאדם לקחת יותר משתי נשים שהוא אצלם לעוון אשת איש יחשב… אין אומה ראויה להרבות בנשים אלא האומה הקדושה. לפיכך התירה התורה אותן לאיש הישראלי מפני שאסרה לו הזנות והנאוף. וגם אשתו אסורה לו בימים רבים של נדה וזבה ולידה למען יוכל עמוד בהן לפיכך לא לחנם התירתן תורה. וגם כדי להרבות זרע ישראל ובדין שיאסרו האומות עליהן יותר מאחת שבלא"ה הם רבים וא"צ אלא לישוב המדינה. ומהראוי היה למנוע מלאסור ליהודי שתי נשים משום איסור דבחוקותיהם לא תלכו, רק משום שהוא בשב ואל תעשה וגם מחמת הסכנה ליהודים השוכנים בין הערלים כשנושאים שתי נשים, הוצרך רגמ"ה לגזור איסור זה שלא מן הדין. "

מדברי היעב"ץ עולה בבירור כי אין הוא רואה בחרם דרבנו גרשום ביטוי של רעיון רוחני, דתי או מוסרי, אלא רק כניעה מאולצת לחוקי הגויים. יתר על כן, היעב"ץ רואה בנישואין לשתי נשים תופעה חיובית ומבורכת,ומתוך כך מתיר אותה בכל מקום בו הגויים מאפשרים זאת. נדמה כי ניתן לחזק את דעתו של היעב"ץ אם נתבונן על מעשי אבותינו. גם אברהם וגם יעקב נשאו להם יותר מאשה אחת, כאשר המניע המרכזי לכך היה הרצון בילדים.
למאמר השלם

פורסם על ידי:

ממטרות אתר הבית היהודי השלם לשמוע את דעתם של הגולשים בו ולענות באמצעות רבני האתר על שאלות שיופנו מהם . כמו כן האתר משמש מקום מפגש וירטואלי בין כל אלה המעונינים במשפחה מרובת נשים.

  1. לא קראתי את כל המאמר אבל רובו  , כן . הוא לא הזכיר את העובדה שהעולם הספרדי היהודי לא קיבל עליו חרם דרבינו גרשום ובארצות ספרד נהגו לשאת  יותר מאישה אחת ( לא נפוץ כל כך מסיבות שונות ! ) 

     ומה שמעניין מדוע החרם של רבינו גרשום הונהג אוטומאטית גם בארץ ישראל כשמחצית מהעם בארץ באו לכאן  ושום חרם לא היה באמתחתם! בהחלט אני סובר שיש להתיר את הקשרים  ואת החרמות ולפלס דרך לתקנה מחדש !

    מה שנקרא באמת להחזיר  עטרה ליושנה !    שבת שלום ! 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *